Rozkveťte si domov: Tipy a triky, jak pěstovat begonie
- Výběr správné odrůdy
- Světlo pro zdravý růst
- Ideální teplota a vlhkost
- Správná zálivka begonií
- Vhodný substrát a hnojení
- Množení begonií řízky
- Rozdělení hlíz pro více rostlin
- Péče o begonie v květináčích
- Zimní spánek pro hlíznaté druhy
- Nejčastější choroby a škůdci
- Tipy pro bohaté kvetení
- Begonie v interiéru i exteriéru
Výběr správné odrůdy
Svět begonií je plný barev a tvarů, takže výběr té pravé pro váš domov může být vzrušující dobrodružství! Ať už toužíte po kaskádách květů, které rozzáří váš balkon, nebo po elegantních listech, které dodají vašemu interiéru šmrnc, existuje begonie stvořená právě pro vás. Začněte s určením, kam chcete begonii umístit. Pro slunečné parapety jsou ideální voskovky s jejich zářivými květy. Naopak královské begonie s jejich úchvatnými listy s kresbou ocení spíše stinnější kouty. Nebojte se experimentovat a kombinovat různé druhy begonií pro vytvoření okouzlujícího aranžmá. Představte si, jak vám kvetoucí begonie hlíznatá provoní terasu sladkou vůní, zatímco voskovka v závěsném květináči dodá balkonu nádech exotiky. S trochou péče a správným výběrem odrůdy se i vám podaří vypěstovat begonie, které vám budou dělat radost po dlouhou dobu.
Světlo pro zdravý růst
Begonie milují světlo, ale pozor, přímé slunce jim nesvědčí. Pro zdravý růst a zářivé barvy květů jim dopřejte stanoviště s dostatkem rozptýleného světla. Ideální je například parapet okna orientovaného na východ či západ. Pokud máte begonie umístěné na jižním okně, zastiňte je v poledních hodinách záclonou. Naopak, pokud pěstujete begonie v tmavším koutě, nevěšte hlavu! I v tomto případě existuje řešení. Pořiďte si speciální pěstební lampu, která begoniím dodá potřebné světlo pro růst. S trochou péče a správným přístupem se vám begonie odmění bohatým květenstvím a budou vám dělat radost po dlouhou dobu.
Ideální teplota a vlhkost
Begonie, ať už zdobí váš parapet okny nebo zahradu, si libují v příjemném teplotním rozmezí. Ideální teplota pro jejich spokojený růst se pohybuje mezi 18-24 °C během dne. V noci jim dopřejte mírné ochlazení, ale dbejte na to, aby teplota neklesla pod 15 °C. Co se týče vlhkosti, begonie ocení spíše vlhčí prostředí, podobné tomu, odkud pocházejí – z tropických a subtropických oblastí. Pravidelné rosení listů jim zaručeně vykouzlí úsměv na tváři, ovšem pozor, voda by se neměla hromadit v srdíčku rostliny, aby nedocházelo k hnilobě. Pokud toužíte dopřát svým begoniím to nejlepší, pořiďte jim zvlhčovač vzduchu nebo je umístěte na misku s vlhkými kamínky. Uvidíte, že se vám odmění bohatými a zářivými květy.
Správná zálivka begonií
Zálivka je pro zdravé a bohatě kvetoucí begónie naprosto klíčová. Begonie milují vlhko, ale nesnáší přemokření. Jak tedy najít tu správnou rovnováhu? Nejdůležitější je nechat substrát mezi zálivkami mírně proschnout. Zkuste zapíchnout prst do zeminy – pokud je suchá do hloubky jednoho článku prstu, je čas na zálivku. Voda by měla být odstátá a pokojové teploty. Při zalévání míříme přímo ke kořenům, vyhýbáme se smáčení listů, abychom předešli vzniku plísní. V zimě zálivku omezíme, jelikož begónie odpočívají a nepotřebují tolik vláhy. Dodržováním těchto jednoduchých rad dopřejete svým begóniím ideální podmínky k růstu a ony se vám odmění záplavou barevných květů.
Vlastnost | Begonie vosková (Semperflorens) | Begonie hlíznatá (Tuberhybrida) |
---|---|---|
Velikost květů | Malé (2-3 cm) | Velké (až 15 cm) |
Doba květu | Celoročně (v interiéru) | Od jara do podzimu |
Náročnost pěstování | Nenáročná | Středně náročná |
Vhodný substrát a hnojení
Begónie se nejlépe dají pěstovat v vzdušném a propustném substrátu, který dobře odvádí přebytečnou vodu. Ideální je směs rašeliny, kompostu a perlitu. Pro zdravý růst a bohaté kvetení je vhodné begónie pravidelně přihnojovat. Během vegetačního období, od jara do podzimu, jim dopřejte tekuté hnojivo pro kvetoucí rostliny každé dva týdny. V zimě stačí hnojit jednou za měsíc. Správně zvolený substrát a pravidelné hnojení zajistí begóniím dostatek živin pro bujný růst a záplavu barevných květů, které vám budou dělat radost po dlouhou dobu.
Množení begonií řízky
Množení begonií řízky je snadný a efektivní způsob, jak si namnožit oblíbené rostliny a rozšířit svou sbírku barevných květů. Zvolte zdravý a silný výhon bez květů o délce asi 8-10 cm. Odstraňte spodní listy, aby zůstal holý stonek, který se bude sázet. Řízky begonií snadno zakoření ve vodě nebo přímo v substrátu. Pro zakořenění ve vodě stačí umístit řízky do sklenice s vodou tak, aby byly ponořené pouze stonky. Vodu pravidelně měňte, dokud se neobjeví kořínky, což obvykle trvá 2-3 týdny. Poté můžete řízky přesadit do květináčů se substrátem. Pro zakořenění v substrátu použijte lehký a vzdušný substrát určený pro řízkování. Řízky zasaďte do hloubky asi 2-3 cm a udržujte substrát mírně vlhký. S trochou péče a trpělivosti se brzy budete těšit z nových rostlin, které vám budou dělat radost svými krásnými květy. Množení řízky je skvělý způsob, jak si zajistit dostatek begonií pro váš domov, balkon nebo zahradu.
Rozdělení hlíz pro více rostlin
Jednou z úžasných vlastností begonií je jejich schopnost snadno se množit. Rozdělení hlíz je skvělý způsob, jak z jedné rostliny získat hned několik nových. Na jaře, než begonie začnete vysazovat, opatrně zkontrolujte hlízy. Pokud na nich uvidíte více výhonků, můžete hlízu rozdělit. Důležité je, aby každá oddělená část měla alespoň jeden zdravý výhonek. Místo řezu ošetřete práškovým dřevěným uhlím, které chrání před hnilobou. Oddělené hlízy zasaďte do květináčů s kvalitním substrátem a dopřejte jim dostatek světla a tepla. Brzy se vám odmění krásnými květy a vy budete mít z vlastního pěstování dvojnásobnou radost!
Péče o begonie v květináčích
Begónie v květináčích jsou jako stvořené k tomu, aby nám svými barvami a tvary dělaly radost po celý rok. Péče o ně není nijak náročná a s trochou pozornosti se vám odmění bohatým květenstvím. Základem je světlé stanoviště bez přímého slunce, které by mohlo listy spálit. Zalévejte pravidelně, ale s citem, zemina by neměla být ani příliš mokrá, ani suchá. Během vegetačního období, od jara do podzimu, dopřejte begóniím jednou za 14 dní hnojivo pro kvetoucí rostliny. Odstraňováním odkvetlých květů podpoříte tvorbu nových poupat a rostlina bude stále krásně kvést. Ať už zvolíte begónie s okouzlujícími květy nebo s dekorativními listy, s trochou péče se z nich budete těšit dlouhou dobu.
Begonie, to jsou slečny pro parádu. Světlo jim dopřejte, ale na prudké slunce je raději nevysazujte. Zalévejte s citem, přemokření nesnáší. A pokud jim dopřejete trochu té péče, odmění se vám záplavou květů.
Božena Černá
Zimní spánek pro hlíznaté druhy
S příchodem zimy se mnozí pěstitelé begónií s nostalgií ohlížejí za teplými dny, kdy jejich rostliny zářily barvami na balkonech a terasách. Ale i když slunce ztrácí na síle, krása begónií nemusí skončit. Hlíznaté druhy begónií, jako jsou oblíbené Begonia tuberhybrida, nám dávají možnost užít si jejich půvab i v dalším roce. Stačí jim dopřát zasloužený odpočinek v podobě zimního spánku.
Jakmile teploty trvale klesnou pod 10 °C, je čas začít s přípravou. Omezíme zálivku a necháme listy pozvolna zavadnout. Poté je odstřihneme asi 2 cm nad hlízou. Hlízy opatrně vyjmeme z květináčů a očistíme je od zeminy. Následně je uložíme do prodyšného materiálu, jako je rašelina nebo písek, a umístíme na suché a chladné místo s teplotou okolo 5-10 °C. Tmavá a suchá sklepní místnost je pro tento účel ideální. Během zimy hlízy nezaléváme.
S příchodem jara, když už nehrozí mrazíky, probudíme hlízy k životu. Zasadíme je do čerstvého substrátu a začneme s mírnou zálivkou. Brzy se objeví nové výhonky a s nimi i příslib další okouzlující sezóny plné barevných květů. Zimní spánek tak není koncem, ale spíše začátkem další kapitoly v životě vašich hlíznatých begónií.
Nejčastější choroby a škůdci
I když jsou begónie obecně odolné rostliny, i ony se mohou setkat s některými chorobami a škůdci. Mezi nejčastější patří padlí, které se projevuje bílým povlakem na listech. Naštěstí existuje jednoduchá pomoc - stačí rostlinu ošetřit vhodným fungicidem a zajistit jí dostatečné proudění vzduchu. Dalším nepřítelem begónií mohou být mšice, které se živí rostlinnou šťávou. I v tomto případě ale existuje účinné řešení - mšice lze snadno odstranit pomocí mýdlového roztoku nebo insekticidu. Pamatujte, že včasná identifikace a správná péče jsou klíčem k zdravým a krásným begóniím, které vám budou dělat radost po dlouhou dobu.
Tipy pro bohaté kvetení
Begónie jsou proslulé svými zářivými květy, které dokáží rozzářit každý interiér i zahradu. Abyste se z jejich krásy mohli těšit co nejdéle, je potřeba jim dopřát tu správnou péči. Světlé stanoviště bez přímého slunečního záření je pro bohaté kvetení zásadní. Begónie milují rozptýlené světlo, které jim umožňuje fotosyntézu bez rizika popálení listů. Pravidelné přihnojování během vegetačního období je další důležitou součástí péče. Používejte hnojivo určené pro kvetoucí rostliny, které dodá begóniím potřebné živiny pro tvorbu květů. Dodržujte dávkování uvedené na obalu hnojiva. Odstraňujte pravidelně odkvetlé květy, abyste podpořili růst nových poupat. Tímto jednoduchým krokem prodloužíte dobu kvetení a vaše begónie budou vypadat zdravě a svěže. S trochou péče a pozornosti se vám begónie odmění záplavou květů, které vám budou dělat radost po dlouhou dobu.
Begonie v interiéru i exteriéru
Svět begónií je plný barev a tvarů, které oživí každý interiér i exteriér. Pěstování begónií není náročné a s trochou péče se vám odmění bohatým květenstvím. Pro zdravý růst dopřejte begóniím dostatek světla, ale vyhněte se přímému slunci, které by mohlo listy popálit. Zálivku volte pravidelnou, ale s citem, aby zemina nevysychala, ale ani nestála ve vodě. Během vegetačního období begónie ocení i pravidelné přihnojování, které podpoří jejich růst a kvetení. Pokud toužíte po bohatějším rozvětvení, zaštipujte mladé výhonky. Begónie se snadno množí řízky, takže si z jednoho exempláře můžete snadno vypěstovat celou sbírku. Ať už zvolíte begónie s okouzlujícími květy, nebo ty s dekorativními listy, návod na pěstování begonií vám pomůže k tomu, aby se jim u vás doma dařilo a těšily vás svou krásou po dlouhou dobu.
Publikováno: 30. 11. 2024
Kategorie: domov